Lazer epilasyon

İstenmeyen tüy - kılların değişik yöntemlerle vücuttan zayıflatılarak ve alatılarak uzaklaştırıl- masıdır. Modern, çağdaş kadının ve erkeğin kendisine yaptığı yatırımdır.

Lazer Epilasyon Nedir ?

Lazer cihazlarının tıbbi alanında kullanıma girmesi ve lazer ışınlarının kıl köklerinde tahribat yapıcı etkisinin belirlenmesi ile uzun süreli epilasyon amaçlı uygulamalarda başarılı sonuçların sağlanması ile günümüzde lazer ile epilasyon uygulaması yaygın olarak yapılmaya başlamıştır

Lazer ile epilasyonda amaç yetkili doktor yönetiminde uygun dozda uygulanan lazer ışınları ile kıl köklerinin tahrip edilerek istenmeyen tüylerin uzun süreli epilasyon amaçlı vücuttan uzaklaştırılmasıdır.

Next

Kimler Lazer Epilasyon Yaptırabilir?

1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununa, 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanununun 9 uncu maddesinin (c) bendine ve 181 sayılı Sağlık Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 43 üncü maddesine dayanılarak hazırlanan güzellik merkezi yönetmeliğine göre lazer epilasyon, Doktor (Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı, dermatolog, medikal estetik uygulamaları ile ilgili sertifika almış pratisyen tabipler ) tarafından yapılması gereken bir işlemdir.

Kişiye ve bölgeye özel en efektif dozların uzman doktorlar tarafından belirlenmesi uygulama sonrası sonuçların başarısı açısından önemlidir. Zira işlemin olması gerekenden düşük dozda uygulanması seansların uzamasına, tam tersine yüksek olması ise ciltte yanık ve lekelenmelere yol açabilmektedır. İnsan vücuduna yapılan her işlemin bu işin uzmanı tarafından yapılması görülebilecek yan etkileri minimuma indirger.

Next

Başarı Oranı Nedir?

Lazer epilasyonda kullanılan tüm cihazlarda çalışma prensibi olarak melanin hedef olarak seçilmiştir. Melanin'in yoğun olduğu koyu ve kalın kıllarda başarı oranı yüksek olup, melanin oranı düşük olan açık renkli kıllarda başarı oranı daha düşüktür.

Başarıyı etkileyen bir diğer faktör de kişinin ten rengidir. Ten rengi koyu olanlarda cildin yüzeyel tabakasında yer alan melanin fazla olduğu için yan etki riski yüksektir. Bu nedenle, lazer epilasyon amacı ile verilen enerji hem cilt etkilenmemesi için etkin maximum dozda verilemeyeceğinden hemde cilt yüzeyine dağılacağından başarı oranı düşer veya seans sayısı artar.

Özetle lazer epilasyondaki başarı kılların koyu ve kalın, ten renginin açık olması ile doğru orantılıdır. Doğru uygulama ve uygun dozlar verildiğinde her kıl kökünde az veya çok etkilenme söz konusu olacaktır. Ancak etkilenme oranı, uygulayıcının tecrübesine, cilt tipinin doğru belirlenmesine ve kılın yapısı ve hangi evrede olduğuna göre değişim gösterecektir.

Next

Hangi Bölgelere Uygulanır

Lazer epilasyon vücutta kılın olduğu hemen hemen her bölgeye yapılabilir. lazer epilasyon uygulaması Yüz, ense, boyun, kulaklar, kaslar, kol, koltukaltı, bacak, göbek, kalça, sırt, omuzlar, belde uygulandığı gibi, göğüs, meme, bikini çizgisi gibi hassas bölgelerde de uygulanabilir.

Lazer epilasyon uygulamasının yapılamayacağı bölgeler, mukoza ve kılın vücutta bir arada olduğu, yani genital bölgede vajina ve çevresi, burun içi kıllar gibi bölgelerdir.

Lazer ile epilasyon işlemi saç dipleri, göz çukuru Gibi alanlara uygulanmaz. Ayrıca vücutta bulunan benler ve benzeri koyu renkli pigmente alanlar üzerine de lazer epilasyon yapılmaz. Göğüs bölgesinde lazer epilasyon kullanılmakla beraber, areola üzerine (meme dokusu üzerinde bulunan, meme başını da içine alan koyu renkli dairesel kısım) lazer epilasyon yapılmaz. Ana damarların üzerine de lazer epilasyon yapılmamaması uygun olur.

Next

Uygulama Öncesi Test Atışı Gerekli mi ?

Her lazer epilasyon uygulamasında test atışı zorunluluğu yoktur. İlk muayeneyi yapan hekim tarafından uygun durumlarda gerekli görüldüğünde lazer epilasyon öncesi bölgeye test atışı yapıp, test dozu ve kişisel bilgiler dosyaya kaydedilir.

Bu sayede daha sonraki seansların uygulama planı ve takibi sağlanabilmektedir.

Next

Epilasyon Nedir ?

Son yıllarda, lazer cihazlarının gelişimi ve epilasyon alanında kullanımının gerçekleşmesi üzerine ‘lazer epilasyon’ olarak adlandırılan bir yöntem de, istenmeyen kılların vücuttan uzun süreli uzaklaştırılmasında günlük hayatımızda yerini almıştır.

Epilasyon, genel olarak istenmeyen kılların çeşitli yöntemlerle vücuttan uzun süreli zayıflatılarak ve azaltılarak uzaklaştırılmasına denir. Epilasyon amacı ile kullanılan klasik yöntemler; cımbız, ağda, tıraşlama, iğneli epilasyon olarak sayılabilir.

Next